سرویس خبر

از ۱۲ تیر ساعت‌های هوشمند هم شامل طرح رجیستری خواهند شد

سید روح‌الله لطیفی، سخنگوی گمرک جمهوری اسلامی ایران، امروز از اجباری شدن رجیستر موبایل‌واره‌های همراه مسافر در گمرک از ۱۲ تیر ماه سال جاری خبر داد. اگر برای‌تان سوال شده که موبایل‌واره‌ها چه دستگاه‌هایی هستنند، آقای لطیقی بیشتر توضیح داده است که:

موبایل‌واره‌ها دستگاه‌هایی هستند که قابلیت اتصال رادیویی دارند و سیم‌کارت روی آن‌ها نصب می‌شود. این موبایل‌واره‌ها انواع مختلفی دارد که ساعت‌های هوشمند، بارکد اسکن، مبدل تلفن ثابت به سیار و PDA، از جمله آن‌ها است.

طبق صحبت‌های سخنگوی گمرک، از ۱۲ تیرماه قرار است ساعت‌های هوشمند مشمول طرح رجیستری شوند اما در این میان یک سوال مهم وجود دارد و آن این است که اصلا ساعت‌های هوشمند شرکت‌های مطرحی مثل اپل و سامسونگ، امکان اتصال به اپراتورهای موبایلی داخل کشور را ندارند، پس چرا باید شامل رجیستری شوند؟

درواقع ساعت‌های هوشمند امروزی همه از فناوری eSIM بهره می‌برند و جایگاهی برای قرار دادن سیم کارت در آن‌ها درنظر گرفته نشده است. با کمک فناوری eSIM می‌توان به شبکه‌های موبایلی وصل شد اما در حال حاضر هیچ کدام از اپراتورهای ما از این فناوری استفاده نمی‌کنند! از طرف دیگر در ساعت‌های هوشمند اپل که محبوبیت زیادی در ایران دارند و جزو ساعت‌های هوشمند گران بازار به حساب می‌آیند هم امکان اتصال به eSIM در ایران را ندارند. 

درواقع برای اینکه بتوان از eSIM روی گجت‌های اپلی استفاده کرد، اپل باید اپراتور موبایلی مورد نظر را تایید کرده باشد و کانفیگ‌های مربوطه را در گجت‌هایش که eSIM دارند قرار داده باشد. با این وجود حتی اگر اپراتورهای موبایلی ما هم فناوری eSIM را عرضه کنند، بعید به نظر می‌رسد اپل با هیچ یک از آن‌ها همکاری کند و آن‌ها را تایید کند تا بتوان از یک اپراتور موبایلی ایرانی را به اپل واچ یا دیگر گجت‌های مجهز به eSIM اپل اضافه کرد.

با این تفاسیر، به نظر هیچ دلیل منطقی برای اعمال رجیستری روی ساعت‌های هوشمند کنونی وجود ندارد؛ مگر ساعت‌های چینی و با برندهای بی نام و نشان که واقعا درگاهی برای سیم‌کارت روی بدنه آن‌ها تعبیه شده است.

در نهایت، سید روح‌الله لطیفی با اظهار اینکه رجیستری ساعت‌های هوشمند از ۱۲ تیرماه اجباری می‌شود، گفته است که «رجیستر مبدل تلفن ثابت به سیار از ۱۹ تیر، تبلت مارک لنوو از ۲۶ تیرماه و سایر تبلت‌ها از ۲ مردادماه در گام‌های بعدی، اجباری می‌شود».

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا