سرویس خبرهواوی

به گفته ی (Canalys) واحد موبایل هواوی عملا فلج شده است.

آمار Canalys از سقوط هواوی به رتبه‌ی هفتم برندهای گوشی‌ساز برتر از لحاظ تعداد گوشی‌ عرضه‌شده به بازار خبر می‌دهد. تحریم‌های ایالات متحده واحد موبایل هواوی را در عمل فلج کرده است.

آمار مؤسسه‌ی تحقیقاتی Canalys نشان می‌دهد در سه‌ماهه‌ی نخست سال ۲۰۲۱ بیش از ۳۴۷ میلیون دستگاه گوشی هوشمند در سراسر دنیا عرضه شده است. طبق آمار، در سه‌ماهه‌ی اول سال جاری میلادی تعداد گوشی‌های عرضه‌شده رشد ۲۷ درصدی سالانه تجربه کرده است.

سامسونگ با عرضه‌ی ۷۶٫۵ میلیون دستگاه گوشی باری دیگر به رتبه‌ی نخست برترین برندهای صنعت موبایل از لحاظ تعداد گوشی‌ عرضه‌شده تکیه داده است. سامسونگ ۲۲ درصد از سهم بازار را در اختیار دارد. به گزارش GSMArena، اپل با عرضه‌ی ۵۲٫۴ میلیون دستگاه آیفون رتبه‌ی دوم را از آنِ خود کرده است و ۱۵ درصد از سهم بازار را در اختیار دارد.

شیائومی با عرضه‌ی ۴۹ میلیون دستگاه گوشی در فصل اول ۲۰۲۱ و کسب ۱۴ درصد از سهم بازار سومین برند برتر گوشی‌ساز در سطح دنیا محسوب می‌شود. این نخستین باری است که شیائومی می‌تواند در طول بازه‌ی زمانی سه‌ماهه ۴۹ میلیون دستگاه گوشی عرضه کند.

اوپو و ویوو که تحت مالکیت شرکت BBK الکترونیکس هستند، به‌ ترتیب با عرضه‌ی ۳۷٫۶ میلیون و ۳۶ میلیون دستگاه رتبه‌های چهارم و پنجم را در اختیار گرفته‌اند. در بین برندهای گوشی‌ساز شیائومی با عرضه‌ی ۶۲ درصد گوشی بیشتر در سه‌ماهه‌ی نخست سال جاری میلادی بیشترین رشد سالانه را تجربه کرد.

Canalys می‌گوید هواوی با عرضه‌ی ۱۸٫۶ میلیون دستگاه گوشی در رتبه‌ی هفتم قرار دارد. تأثیر تحریم‌های ایالات متحده به‌وضوح روی هواوی دیده می‌شود. شرکتی که روزگاری با سامسونگ و اپل رقابت می‌کرد اکنون حتی در بین پنج برند برتر حضور ندارد و واحد موبایلش عملا فلج شده است.

نام شرکت عرضه در سه‌ماهه‌ی اول ۲۰۲۱ سهم بازار در سه‌ماهه‌ی اول ۲۰۲۱ عرضه در سه‌ماهه‌ی اول ۲۰۲۰ سهم بازار در سه‌ماهه‌ی اول ۲۰۲۰ رشد سالانه
سامسونگ ۷۶٫۵ میلیون واحد ۲۲ درصد ۵۹٫۶ میلیون واحد ۲۲ درصد ۲۸+ درصد
اپل ۵۲٫۴ میلیون واحد ۱۵ درصد ۳۷٫۱ میلیون واحد ۱۴ درصد ۴۱+ درصد
شیائومی ۴۹ میلیون واحد ۱۴ درصد ۳۰٫۲ میلیون واحد ۱۱ درصد ۶۲+ درصد
اوپو ۳۷٫۶ میلیون واحد ۱۱ درصد ۲۳٫۵ میلیون واحد ۹ درصد ۶۰+ درصد
ویوو ۳۶ میلیون واحد ۱۰ درصد ۲۴٫۲ میلیون واحد ۹ درصد ۴۸+ درصد
شرکت‌های دیگر ۹۵٫۹ میلیون واحد ۲۸ درصد ۹۷٫۸ میلیون واحد ۳۶ درصد ۲- درصد
مجموع ۳۴۷٫۴ میلیون واحد ۱۰۰ درصد ۲۷۲٫۵ میلیون واحد ۱۰۰ درصد ۲۷+ درصد

Canalys انتظار دارد دنیاگیری ویروس کرونا در ماه‌های آینده نقشی برجسته در فروش گوشی‌ هوشمند داشته باشد؛ البته کمبود شدید تراشه در بازار می‌تواند مشکلات‌ جدی‌تری برای صنعت گوشی ایجاد کند. تحلیلگران Canalys می‌گویند احتمالا این دو عامل باعث می‌شوند شرکت‌ها استراتژی‌های منطقه‌ایِ خود را بازبینی کنند و روی کشورهایی متمرکز شوند که در حال بازیابی وضعیت قبل از همه‌گیری هستند.

کمبود شدید تراشه قطعا روی برندهای کوچک‌تر صنعت موبایل اثر بزرگ‌تری خواهد داشت و شاید حتی آن‌ها را به خروج از بازار مجاب کند؛ مشابه آنچه برای واحد موبایل ال جی الکترونیکس دیدیم.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا